Bursa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her 100 kişiden 2’si doğuştan kalp hastası

ÖZEL MEDİCANA BURSA HASTANESİ KARDİYOLOJİ UZMANI DOÇ. DR. AYSEL AYDIN KADERLİ , DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI TOPLUMUN YÜZDE 2’SİNİ İLGİLENDİRDİĞİNİ SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Her 100 kişiden 2’si doğuştan kalp hastası
133 views
10 Ağustos 2020 - 12:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Özel Medicana Bursa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Aysel Aydın Kaderli, doğuştan kalp hastalıklarının toplumun yüzde 2’sini ilgilendirdiğini söyledi.

Çocukluk yaşlarda morarma ile ortaya çıkan çok sayıdaki doğumsal kalp hastalığı tedavisinin yetişkin yaşlarda ise kardiyoloji uzmanları tarafından takip edildiğini belirten Özel Medicana Bursa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Aysel Aydın Kaderli, “Doğuştan kalp hastalıkları toplumun yüzde 2’sini ilgilendirmektedir. Ancak bazen çocukluk yaşlarında hiç teşhis konulmaksınız ileri yaşlarda çarpıntı ve zaman zaman çabuk yorulma ve hayata karşı isteksizliklerle ortaya çıkmaktadır. Bunların tedavi yöntemlerini de zaman zaman cerrahi tekniklerle zaman zaman da cerrahiye gerek olmadan girişimsel olarak düzeltebilmektedir. Özellikle kalp delikleri ve kalbin kulakçıkları arasındaki delikler kasıktan toplar damara girilerek delik içerisine bir kapatıcı cihaz yerleştirilmesi sonucunda son derece iyi sonuçlar elde etmekteyiz. Son 20 yıl içerisinde ilerleme kaydedildi. Kalp deliklerinin içerisine yerleştirilen şemsiyelerin bu hastalarla ilgili faydalı olduğunu söylemek mümkün” diye konuştu.

Son yıllarda giderek daha fazla hassasiyetle sürdürülen koruyucu hekimlik sayesinde Avrupa’daki kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler neredeyse yarı yarıya azaldığını belirten Kaderli, “Kalp damar hastalıklarından korunma hayat tarzı haline getirilmelidir. Yüksek kalp damar hastalığı riski, hayat tarzı değişikliği ve risk faktörlerinin yönetimi ile kontrol altına alınabilmektedir. Etkili bir korunma tedavisi ile kalp damar hastalıklarının yüzde 80’i ve kanser hastalıklarının ise yüzde 40’ının önlenebileceği tahmin edilmektedir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.