Bursa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kestel Belediyesi’nden tarlada toprak tahlili

KESTEL BELEDİYESİ, DİJİTAL TOPRAK ANALİZİ CİHAZIYLA TOPRAKTAKİ BESİN ELEMENTLERİNİ, TOPRAĞIN İHTİYAÇ DUYDUĞU GÜBRE ÇEŞİTLERİNİ VE MİKTARLARINI TARLADA ANINDA ÖĞRENİP, İLÇEDEKİ ÇİFTÇİLERİN YÜKSEK VERİM ALARAK DAHA FAZLA KAZANÇ ELDE ETMESİNİ SAĞLAYACAK. PROJEYİ HAYATA GEÇİREN İLK BELEDİYENİN KESTEL BELEDİYESİ OLDUĞUNU BELİRTEN BAŞKAN TANIR, ’’ÜLKEMİZİN EKONOMİSİNE KATKI SUNACAK VE BİLİNÇLİ ÇİFTÇİLİĞİN ÖRNEĞİNİ ORTAYA KOYACAK BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ’’ DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kestel Belediyesi’nden tarlada toprak tahlili
38 views
11 Şubat 2021 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kestel Belediyesi, dijital toprak analizi cihazıyla çiftçilerin yüksek verim alarak daha fazla kazanç elde etmesini sağlayacak. Projeyi hayata geçiren ilk belediyenin Kestel Belediyesi olduğunu belirten Başkan Önder Tanır, ’’Ülkemizin ekonomisine katkı sunacak bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

Kestel Belediyesi ilçeye kazandırdığı dijital toprak tahlili cihazıyla toprağın ihtiyaç duyduğu gübre çeşitlerini ve miktarlarını tarlada anında öğrenecek. Yakın kızılötesi ışınlar sayesinde, gübre maliyetlerini düşürüp yüksek verim ve kazanç elde edebilecek. Ölçüm yaptırmak için Kestel Belediyesi’ni arayan çiftçiler, beş dakika içerisinde toprak tahlili sonucunu alabilecek.

Belediye Park ve Bahçeler Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Ali Cebeci, ‘’Dijital toprak ölçüm cihazı, kızılötesi teknolojisi ile topraktan bulunan azot, fosfor, potasyum, organik madde, toprak sıcaklığı gibi değerleri bir telefon uygulaması sayesinde 5 dakika içerisinde bizlere raporluyor. Bu cihazdan önce toprak tahlili yaptıran çiftçilerimiz, 15-20 gün süreyle sonuç beklemek zorunda kalıyordu. Ancak çiftçilerimize sunduğumuz bu hizmet sayesinde 5 dakika içerisinde sonuçlarını teslim edeceğiz. ‘’ dedi.

‘’Ülkemizin ekonomisine katkı sunacak, sağlıklı bir proje’’

Projeyi hayata geçiren ilk belediyenin Kestel Belediyesi olduğunu belirten Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, ‘’ Bursa’da kurumlar bazında, Türkiye’de ise belediyeler olarak bu projeyi hayata geçiren ilk yerel yönetim olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu proje, çiftçilerimizin eli, ayağı olacak bir cihaz. Çiftçilerimizin talebi üzerine, tarlalarına giderek burada ölçümlerini gerçekleştirip, raporlarını 5 dakika içerisinde teslim edeceğiz. Böylece fazla gübrelemenin önüne geçerek, çevre kirliliğini de engellemiş olacağız. Artık çiftçilerimiz daha bilinçli ve sağlıklı bir şekilde ekonomilerini geliştirebilecek. Toprağın verimini, çiftçilerimizin gelirini arttıracak olan bu proje, ülkemizin yükselen ekonomisine daha da katkı sunacak. Projemizin hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.