Bursa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İstiklâl Marşı böyle kabul edildi

URSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN MART AYI OTURUMU, 100 YIL ÖNCE İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABUL EDİLDİĞİ, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN 12 MART 1921 TARİHLİ OTURUMUNUN CANLANDIRMASI İLE BAŞLADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İstiklâl Marşı böyle kabul edildi
76 views
11 Mart 2021 - 17:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı oturumu, 100 yıl önce İstiklâl Marşı’nın kabul edildiği, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunun canlandırması ile başladı. Şehir Tiyatrosu sanatçıları, İstiklâl Yolu Mehmet Akif adlı oyundaki meclis oturumu sahnesiyle, Başkan Aktaş ve meclis üyelerine duygusal anlar yaşattı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları, meclis salonunu tiyatro sahnesine çevirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 2021 yılının Mehmet Akif ve İstiklâl Marşı yılı ilan edilmesi nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından da pek çok etkinlik hazırladı. İstiklal Marşı’nın 100 yıl önce kabul edildiği 12 Mart’ın bir gün öncesine denk gelen Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı oturumuna da İstiklâl Marşı’nın kabulü damgasını vurdu.

İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı anısına, bir milletin yeniden doğuşunun simgesi, Ankara’nın tozlu yollarında yeni meclis ile Tâceddin Dergâhı arasında geçen, bir ulusun İstiklâl Marşı’nın yazılma hikayesinin anlatıldığı İstiklâl Yolu Mehmet Akif adlı oyunun bir bölümü meclis toplantısında sergilendi. İstiklal Marşı’nın oylamaya sunulduğu o tarihî anın canlandırıldığı oyunda şiiri ilk kez okuyan Hamdullah Suphi’yi Aykan Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ü Günay Yunus Güney, Meclis Başkanvekilini Uğur Serener ve Mehmet Akif Ersoy’u da Suat Onur Çalık canlandırdı.

Bir asır önce yaşanan aynı millî ruhu yeniden yaşayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve meclis üyeleri, gösteri sonunda tiyatrocuları ayakta alkışladı. Tiyatro gösterisinin ardından İstiklal Marşı, Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde bir kez daha coşkuyla okundu. Mehmet Akif ve İstiklâl Marşı yılı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi olarak 37 farklı faaliyet hazırladıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “İstiklâl Marşımızın 100’üncü yılı kutlu olsun. Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın. Bizi bir daha bu zor durumlarda bırakmasın” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.