Bursa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıldırım’da nefes kesen tatbikat

YILDIRIM BELEDİYESİ SİVİL SAVUNMA MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE FAALİYET GÖSTEREN VE GÖNÜLLÜLERDEN OLUŞAN ARAMA KURTARMA EKİBİNİN GERÇEĞİNİ ARATMAYAN DEPREM TATBİKATI NEFES KESTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yıldırım’da nefes kesen tatbikat
35 views
12 Şubat 2021 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıldırım Belediyesi Sivil Savunma Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren ve gönüllülerden oluşan arama kurtarma ekibinin gerçeğini aratmayan deprem tatbikatı nefes kesti.

Mollaarap Mahallesi’ndeki toprak kayma riski yaşanan bölgede gerçekleştirilen tatbikatta 22 görevli personelden oluşan Yıldırım Belediyesi Arama-Kurtarma Ekibi, senaryo gereği depremde yıkılan binada arama ve kurtarma işlemleri yaparak enkaz altında kalan yaralılara ulaşmaya çalıştı. Sismik dinleme cihazlarıyla enkaz altında canlı olup olmadığının tespitinin yapılması ile başlayan tatbikatta, kameralı görüntü alma, ardından da karotla beton kırılarak yaralıya ulaşıldıktan sonra sedyeye konulan yaralının ambulansa taşınma uygulaması yapıldı. Kısa sürede enkazdaki yaralılara ulaşarak profesyonel bir şekilde müdahale eden Yıldırım Arama-Kurtarma (YAK) ekipleri, tatbikatın sonunda tam not aldı. Öte yandan AFAD Akreditasyon Sistemi çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Yıldırım Belediyesi Arama-Kurtarma Ekibi’nin ‘âfet eğitim yılı’ ilân edilen 2021 yılında eğitimlerini aralıksız sürdüreceği bildirildi.

Belediye personelinin muhtemel bir afet durumunda donanımlı bir şekilde olaya müdahale edebilmesinin hayatî önem taşıdığını belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Bu sebeple eğitim çalışmalarına önem ve öncelik veriyoruz. Her türlü tehlike anında Yıldırım Belediyesi Arama-Kurtarma Ekibi gerek personel gerekse ekipman olarak afetlere karşı 7/24 hazır durumda. Ekibimizin asıl gayesi doğal âfetlerde ve kazalarda profesyonel bir yaklaşım ile kazâzedelere en kısa sürede ulaşarak, emniyetli şekilde nakillerini yapmak. Doğal âfetlerin önüne belki geçemeyiz. Ancak tahribatı asgariye indirebiliriz. Bütün hazırlıklarımızı ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. İki adet tam teçhizatlı araçlarımızın içerisinde demir ve beton kesme-ayırma makineleri, 10 tondan fazla yük kaldıracak hava yastıkları, destek üniteleri ve su tahliye motorları bulunuyor. Bu sayede arama çalışmalarını sağlıklı bir şekilde yürüterek kazazedelere en kısa sürede ulaşma imkânına sahibiz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.