Bursa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Özel) Dünyaya gözlerini yeni açan buzağılar karla tanıştı

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ VETERİNERLİK FAKÜLTESİNDE DÜNYAYA GÖZLERİNİ AÇAN 25 BUZAĞI, İLK DEFA KARLA TANIŞTI. AYAKTA DURMAKTA GÜÇLÜK ÇEKEN BUZAĞILAR, BAKICILARININ ELLERİNDEN DE AFİYETLE SÜT İÇMENİN KEYFİNİ ÇIKARDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(Özel) Dünyaya gözlerini yeni açan buzağılar karla tanıştı
63 views
23 Ocak 2021 - 10:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinde dünyaya gözlerini açan 25 buzağı, ilk defa karla tanıştı. Ayakta durmakta güçlük çeken buzağılar, bakıcılarının ellerinden afiyetle süt içmenin keyfini çıkardı.

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinde 11 gün içinde 25 adet buzağı dünyaya geldi. Kendilerine hazırlanan bölümlerde bakıcılarının verdiği sütlerle beslenen buzağıların ilk defa karla tanışmaları renkli görüntülere sahne oldu. Kar üzerinde sağa sola koşuşturan buzağıların bazen ayakta durmakta güçlük çekmeleri renkli görüntülere sahne oldu.

Çiftlikte yaklaşık 200 adet büyükbaş hayvan bulunduğunu belirten Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, “Hayvan hastanesi ve çiftliğimizin üretim bölümü ile yakından ilgileniyoruz. Karın bereketi ile birlikte yeni doğan yavrularımız da aramıza katıldı. 11 gün içinde 25 adet yeni buzağımız doğdu. Bunların günlük bakımları yapılmaktadır. Burada çalışan personelimiz tarafından günde 3 defa sütle emziriliyor. Hekimlerimizde günlük rutin sağlıklarını kontrol etmektedir. Fakültemizin çiftliğindeki hayvan sayısını hızla artırmaktayız. Bu da hem üniversite bütçesine, hem de fakülte bütçesine dolaylı olarak katkı sağlamaktadır” dedi.

Yavrulayan ineklerde süt veriminin hızlandığını ifade eden Yıldız, “Günlük sütümüzü paketleyerek satıyoruz. Bir kısmını da süt ürünleri yoğurt, peynir, kaşar, ayran gibi tüketime sunuyoruz. Onun haricinde besi hayvanlarımızı da zamanı geldiğinde kesime gönderiyoruz. Daha sonra et ve ürünleri şeklinde değerlendiriyoruz. Halkımız için çiftlikten sofraya sağlıklı gıdalar üretiyoruz. Kar ,dediğim gibi bereketi ile geldi. İlk defa buzağılarımız karla tanışıyor. Onları dışarı çıkartıp karda oynamalarını sağlıyoruz. Bu onların daha sağlıklı büyümelerine yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.