Bursa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gerçek Kulaca Hisarı burası

GERÇEK KULACA HİSARIN YERİ ÇERKEZ FINDIK KÖYÜNDE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI. 800 YILLIK ZAMANIN VERDİĞİ TAHRİBAT VAR AMA HALEN BAZI BÖLGELERİNDE KALENİN SURLARINI GÖRMEK MÜMKÜN. BURSA İNEGÖL’DE AVUKAT OLAN VE AYNI ZAMANDA TARİH ARAŞTIRMASI YAPAN AYDIN SAVAŞ BU BÖLGENİN YOK OLMADAN OSMANLI TARİHÇİLERİ TARAFINDAN MUTLAKA İNCELEMESİNİ İSTEDİ. KADERİNE TERK EDİLEN TARİHİ KALENİN İÇİNDE ZAMAN ZAMAN DEFİNECİLER TARAFINDAN BÖLGEDE KAZILAR YAPILDIĞI GÖRÜLDÜ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gerçek Kulaca Hisarı burası
62 views
15 Ocak 2021 - 10:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dizilerde gösterilen gerçek Kulaca Hisarının İnegöl’ün Çerkez Fındık köyünde olduğu ortaya çıktı. 800 yılda zamanın verdiği tahribat var, ama halen bazı bölgelerinde kalenin surlarını görmek mümkün.

Dizilerde ve filmlerde gösterilen İnegöl Kulaca Hisarının aslında gösterildiği yer olmadığını illeri süren avukat ve aynı zamanda tarih araştırması Aydın Savaş, gerçek kalenin Çerkez Fındık köyünde olduğunu söyledi. Savaş, kalenin yapıldığı yerleri göstererek tarihçilere seslendi. Bu bölgenin tamamen yok olmadan mutlaka araştırılması gerektiğini ifade eden Aydın Savaş, “800 yıl geçmesine rağmen halen kalenin bazı bölgelerinde surlarını görmek mümkün. Ancak kendi haline terk edilen bir çok kişinin bilmediği bölge zaman zaman definecilerin hedef oluyor. Hisarın yeri şu anda bulunduğumuz noktadır. Osman Gazi tarafından fethedilip yıktırılmıştır. Sebebi ise amcaoğlunun İnegöl tekfuru tarafından şehit edilmesi. Bunun üzerine buradaki kale yerle yeksân edilmiştir. Halen günümüze kadar surları gelmiş vaziyettedir. Burada yapılacak olan tarihi araştırmaların Osmanlı önemine ışık tutacağına inanıyorum. Onun için bu böyle arkeolojik olarak yok olmadan mutlaka Osmanlı tarihçileri tarafından incelenmesini istiyorum. Kulaca bu bölgenin genel adıdır. Burada bu kalenin bulunmasının sebebi yolun buradan geçmesidir. Zaten burası yıkıldıktan sonra Orhan Gazi tarafından yine yakın bir bölgeye başka bir kale yaptırılmıştır. Şu ânda dizilerde gösterilen yer aslında bir film platosudur. Maalesef bu bölgeyle ilgili herhangi bir arkeoloji çalışma yapılmamıştır” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.