Bursa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bursa’nın hedefi UNESCO

GEN BURSA’NIN HEDEFİ UNESCO (FOTOĞRAFLI) BURSA – (İHA)BURSA, 4 NİSAN TARİHİNDE TALEPLERİN ALINACAĞI VE TÜRKİYE’DEN 2 ŞEHRİN KABUL EDİLECEĞİ UNESCO ŞEHİRLER AĞI İÇİN BAŞVURU KONUSUNU BELİRLEDİ. UNESCO’YA ‘ZANAAT VE HALK SANATLARI’ ALANINDA DAHİL OLMAK İÇİN GİRİŞİMDE BULUNACAKLARINI BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, “GASTRONOMİ ALANINDA DA GÜÇLÜYÜZ FAKAT ZANAAT VE HALK SANATLARI KONUSUNDA FARK OLUŞTURACAĞIMIZ İNANCINDAYIZ. MAYIS AYINDA TÜRKİYE’DEN 2 ADAY ŞEHİR BELİRLENECEK. KASIM AYI GİBİ DE HAK KAZANAN ŞEHİRLER İLAN EDİLECEK. İNŞALLAH HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTAYA ULAŞACAĞIZ” DEDİ. BAŞVURU KONUSU, ZANAAT VE HALK DANSLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA’YI 2004 YILINDA KURULAN UNESCO ŞEHİRLER AĞI LİSTESİNE DAHİL ETMEK İÇİN KONU BAŞLIĞINI BELİRLEME VE KESİN KARARI ALMA ADINA KENT DİNAMİKLERİNİ BİR ARAYA GETİRDİ. MERİNOS AKKM’DE YAPILAN İSTİŞARE TOPLANTISINA BAŞKAN AKTAŞ’IN YANI SIRA BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT VE MİLLETVEKİLLERİ, STK TEMSİLCİLERİ KATILDI. VALİ CANBOLAT TARAFINDAN YÖNETİLEN OTURUMDA UNESCO’NUN BELİRLEDİĞİ 7 BAŞVURU ALANINI TEK TEK DEĞERLENDİREN KATILIMCILAR, HANGİ NOKTADA SONUÇ ALINABİLECEĞİNE DAİR FİKİRLERİNİ BEYAN ETTİ. ‘GASTRONOMİ’ İLE ‘ZANAAT VE HALK SANATLARI’ ALANLARININ ÖNE ÇIKTIĞI TOPLANTI SONUNDA, BURSA’NIN UNESCO’YA ZANAAT VE HALK SANATLARI KONUSUNDA BAŞVURU YAPMASI KARARLAŞTIRILDI. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, YAPTIĞI DEĞERLENDİRMEDE, İSTİŞARE SONUCU ÇIKAN KARARIN HAYIRLI OLMASI DİLEĞİNDE BULUNDU. BURSA’NIN GASTRONOMİ KONUSUNDA BÜYÜK DEĞERLERİNİN BULUNDUĞUNU FAKAT ZANAAT VE HALK SANATLARI KONUSUNDA ŞEHRİN DÜNYAYI ETKİLEYEBİLECEK POTANSİYEL BARINDIRDIĞINI KAYDEDEN BAŞKAN AKTAŞ, “HEDEFLENEN ALANDA; ŞEHRİN YARATICILIĞI, KÜLTÜRÜ VE GEÇMİŞTEN GELEREK GELECEĞE MATUF, SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR HİKAYESİNİN OLMASI, LİSTEYE GİRMENİN ÖNÜNÜ AÇAN KRİTİK KONULARDIR. ZANAAT VE HALK SANATLARI KONUSUNDA ÇOK ZENGİN BİR ALT YAPIYA SAHİBİZ. SADECE İZNİK ÇİNİSİ’NİN BİLE BİZİ BU ALANDA SÜRÜKLEYEBİLECEK POTANSİYELİ VAR. BURSA, KENT DİNAMİKLERİ, PAYDAŞLARININ DESTEĞİ VE SAHİP OLDUĞU DEĞERLERİN GÜCÜYLE BU İŞİ BAŞARACAK” DİYE KONUŞTU. BURSA VALİ YAKUP CANBOLAT İSE UNESCO ŞEHİRLER AĞI’YLA BİRLİKTE BURSA’NIN TURİZM İMKANLARININ CİDDİ ÖLÇÜDE ARTACAĞINI SÖYLEDİ. SÖZ KONUSU AĞA DAHİL OLARAK MARKA ANLAMINDA ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ BULUNAN BİR KENT KİMLİĞİNİN OLUŞACAĞINA İNANDIĞINI İFADE EDEN VALİ CANBOLAT, “BUNA SIRF GELİR GÖZÜYLE BAKMAMAK LAZIM. BURSA, BU SÜREÇ İLE BİRLİKTE ‘SEÇTİĞİ ALANDAN BAŞLAYARAK’ DİĞER KALEMLERDE DE CİDDİ ŞEKİLDE UZMANLAŞACAKTIR. BU DA MEVCUT STANDARDIN YÜKSELMESİNE, KALİTEYE ORTAM HAZIRLAYACAKTIR. UNESCO YOLUNDA YÜRÜMENİN KENT ADINA ÇOK FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM” ŞEKLİNDE KONUŞTU. (MŞ-Y)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bursa’nın hedefi UNESCO
19 views
30 Aralık 2020 - 14:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

BURSA (iha)-Bursa, 4 Nisan tarihinde taleplerin alınacağı ve Türkiye’den 2 şehrin kabul edileceği UNESCO Şehirler Ağı için başvuru konusunu belirledi. UNESCO’ya ‘zanaat ve halk sanatları’ alanında dahil olmak için girişimde bulunacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Gastronomi alanında da güçlüyüz fakat zanaat ve halk sanatları konusunda fark oluşturacağımız inancındayız. Mayıs ayında Türkiye’den 2 aday şehir belirlenecek. Kasım ayı gibi de hak kazanan şehirler ilan edilecek. İnşallah hedeflediğimiz noktaya ulaşacağız” dedi.

Başvuru konusu, zanaat ve halk dansları

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı 2004 yılında kurulan UNESCO Şehirler Ağı listesine dahil etmek için konu başlığını belirleme ve kesin kararı alma adına kent dinamiklerini bir araya getirdi. Merinos AKKM’de yapılan istişare toplantısına Başkan Aktaş’ın yanı sıra Bursa Valisi Yakup Canbolat ve milletvekilleri, STK temsilcileri katıldı. Vali Canbolat tarafından yönetilen oturumda UNESCO’nun belirlediği 7 başvuru alanını tek tek değerlendiren katılımcılar, hangi noktada sonuç alınabileceğine dair fikirlerini beyan etti. ‘Gastronomi’ ile ‘zanaat ve halk sanatları’ alanlarının öne çıktığı toplantı sonunda, Bursa’nın UNESCO’ya zanaat ve halk sanatları konusunda başvuru yapması kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı değerlendirmede, istişare sonucu çıkan kararın hayırlı olması dileğinde bulundu. Bursa’nın gastronomi konusunda büyük değerlerinin bulunduğunu fakat zanaat ve halk sanatları konusunda şehrin dünyayı etkileyebilecek potansiyel barındırdığını kaydeden Başkan Aktaş, “Hedeflenen alanda; şehrin kültürü ve geçmişten gelerek geleceğe matuf, sürdürülebilir bir hikayesinin olması, listeye girmenin önünü açan kritik konulardır. Zanaat ve halk sanatları konusunda çok zengin bir alt yapıya sahibiz. Sadece İznik Çinisi’nin bile bizi bu alanda sürükleyebilecek potansiyeli var. Bursa, kent dinamikleri, paydaşlarının desteği ve sahip olduğu değerlerin gücüyle bu işi başaracak” diye konuştu.

Bursa Vali Yakup Canbolat ise UNESCO Şehirler Ağı’yla birlikte Bursa’nın turizm imkanlarının ciddi ölçüde artacağını söyledi. Söz konusu ağa dahil olarak marka anlamında uluslararası geçerliliği bulunan bir kent kimliğinin oluşacağına inandığını ifade eden Vali Canbolat, “Buna sırf gelir gözüyle bakmamak lazım. Bursa, bu süreç ile birlikte ‘seçtiği alandan başlayarak’ diğer kalemlerde de ciddi şekilde uzmanlaşacaktır. Bu da mevcut standardın yükselmesine, kaliteye ortam hazırlayacaktır. UNESCO yolunda yürümenin kent adına çok faydalı olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.