Bursa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Aşırı sıcaklar beyin kanamasına yol açabilir

AŞIRI SICAK VE NEMLİ HAVALARDA ARTAN VÜCUT ISISININ VÜCUTTA VE BEYİN HÜCRELERİNDE HASARA SEBEBİYET VERDİĞİNE DİKKAT ÇEKEN ÖZEL MEDİCANA BURSA HASTANESİ DAHİLİYE UZMANI DR. SERDAL BAYSAL, BU DURUMUN BEYİN KANAMASINA YOL AÇABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aşırı sıcaklar beyin kanamasına yol açabilir
103 views
31 Ağustos 2020 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaz aylarında güneşe aşırı mâruz kalma neticesi ortaya çıkan ve ölüme kadar gidebilen güneş çarpması, sıcakların başladığı şu günlerde bilhassa çocuk ve yaşlıları tehdit ediyor. Aşırı sıcak ve nemli havalarda artan vücut ısısının vücutta ve beyin hücrelerinde hasara sebebiyet verdiğine dikkat çeken Özel Medicana Bursa Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Serdal Baysal, bu durumun beyin kanamasına yol açabileceğini söyledi.

Güneş çarpmasının doğrudan gün ışığı altında uzun zaman kalanlarda görülen bir sağlık sıkıntısı olduğunu ifade eden Serdal Baysal, “Gün ışığını alan vücudun ısı dengesi bozulur ve çeşitli yan etkilerle kendini gösteren güneş çarpması meydana gelir. Güneş çarpması neticesinde beyinde meydana gelen hasarla ilişkili kalıcı veya geçici nörolojik bozukluklar ortaya çıkabilir. Aşırı sıcaklardan en çok küçük çocuklar, yaşlılar, kanser hastaları, kalp ve solunum yetmezliği olan hastalar, tansiyon ve şeker hastalığı gibi metabolik ve kronik hastalığı olanlar etkilenir. Yaz aylarında dikkatsiz güneşlenmeden kaçınılmalı. Güneş çarpmasına mâruz kalındığında bacaklarda kramp, karın ağrısı, bulantı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler ortaya çıkabilir” dedi.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında kişinin üzerindeki fazla kıyafetleri çıkarıp gölge ve hava akımı olan bir yere alınması gerektiğini söyleyen Baysal, “Ayrıca kişiye mineral içeriği zengin olduğu için tuzlu ayran ve su içirilmelidir. Bacaklarda kramp geliştiyse kesinlikle masaj yapılmamalıdır. Ayrıca güneş çarpmasına maruz kalan kişiye soğuk kompres tatbiki ve kişinin soğuk su ile duş alması da faydalı olur. Klima ve vantilatörler vücut ısısının düşürülmesinde etkilidir” diye konuştu.

Sıcakla alkol almayın Güneş çarpmasından korunmak için yapılması gerekenleri sıralayan Baysal, mecbur kalmadıkça güneşin en etkili olduğu sabah 10.00-15.00 saatlerinde güneşe çıkılmaması gerektiğini söyledi. İşleri gereği dışarıda çalışanların geniş ve bol kıyafetler giyip, bol su içmelerini, aşırı efordan sakınmalarını tavsiye eden Dr. Baysal, “Ev ve iş yerlerinin havalandırılması, mümkünse klima kullanılması gerekir. Sıcak havalarda bol sıvı tüketilmeli, ağır yemeklerden ve fazla yemekten sakınılmalı, bol meyve ve sebze yenilmeli, alkol alınmamalı, ince, açık renk ve bol kıyafetler tercih edilmelidir” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.